WOW.18 / USA

WOW.18 / USA
artvideoKOELN & The New Museum of Networked Art
are proud to present the complete program series of

The W:OW Project 2017 – We Are One World
@ Torrance Art Museum
Los Angeles/CA
21 July – 14 December 2018

Statement
WOW.18 / USA is the 18th and so far most comprehensive manifestation of „The W:OW Project – We Are One World“ and the 1st one in USA @ Torrance Art Museum.
Running between 21 July and 14 December 2018 @ TAM, the screening program series of „The W:OW Art Film & Video Festival“ are presenting the entire artvideo program as it was presented at 10 the venues in 2017 including more than 125 art films & videos by 125 artists from about 30 countries selected by 10 guest curators from Mexico, Greece, Spain, Portugal, Bulgaria, Italy, Israel, Austria & Russia and the German Wilfried Agricola de Cologne as a chief curator and director of „The W:OW Project“ – packed into 20 curated, conceptual programs.
According to its concept of and reflecting the diversity of life, in general, and human existence, in particular, „The W:OW Project“ program would like to present a diversity of artistic and curatorial concepts, as well as a variety of topics affecting human individuals whereever they live on the globe. The project is using the technology of video and the medium of „moving images“ as a contemporary audio-visual language of art, addressed to an open minded audience who is eager to learn new ways of viewing following the new rules of „artvideo“, differently than the mass of static and moving images overwhelming people in daily life permanently like in cinema, television or Internet – giving the individual image or „frame“ back its individuality, and time another relevance and perception.

PDF catalogue for download

The curators

Wilfried Agricola de Cologne
Marina Fomenko
Ynin Shillo
Maurizio Marco Tozzi
Erick Tapia
Roland Wegerer
Gioula Papadopulou
Antonio Alvarado
Georgi Krastev
Paulo B. Menezes
Eirini Olympiou


Program unit 1

Focus / Asia – curated by Wilfried Agricola de Cologne

Sai Hua Kuan (Singapore) – Space Dawing No.5, 2009, 1:02
Mani Mehrvarz (Iran) – Wistful Affection For The Past, 2013, 3:06
Anupong Charoenmitr (Thailand) – To Face, 2014, 5:55
Mehmet ÖGÜT (Turkey) – The Basket Seller, 2014, 5:40
Noriyuki Suzuki (Japan) – Fragment, 2012, 6:31
Shuai-Cheng Pu (Taiwan) – Consciousness Spin Project, 2015, 5:39
Richard Legaspi (Philippines) – Making Love with the Wind, 2015, 9:40
Sanglim Han (S.Korea) – Bloom, 2012, 3:35
Weigang Song (China) – Walling Dissensus, 2014, 5:01
Shahar Marcus (Israel) – Leap of Faith, 2010, 3:02
Mohammed Harb (Palestine) – Without Windows, 2009, 5:00
Yovista Ahtajida (Indonesia) – Re-Interpreting Trump, 2016, 1:15


Program unit 2

Focus / World – The Refugee Film Collection – curated by Wilfried Agricola de Cologne

Maria Korporal (Netherlands) – Stay or fly away?, 2015, 0:49
Mauricio Saenz (Mexico) – Flight simulator, 2014, 4:17
Les Riches Douaniers (Gilles Richard & Fabrice Zoll) (France) – The Lonely Migrant, 2011, 16:15
Johannes Christopher Gérard (Germany) – disorientated displacement, 2016, 05:02
Masha Maria Yozefpolsky (Israel) – In Between SiO2, 2016, 10:00
Oksana Chepelyk (Ukraine) – «Letter from Ukraine», 2014, 7:31
Mohamed Thara (Morocco) – As Long As I Can Hold My Breath, 2016, 9:40
Lucija Konda Labas (Croatia) – We are the dogs – Wir sind Hunde, 2016, 1:11
Anna Faroqhi & Haim Peretz (Germany) – Lichtenberg Cleans Up, 2016, 4:34


Program unit 3

Indelible Traces
curated by Wilfried Agricola de Cologne

Francois Knoetze (South Africa) – CAPE MONGO – Plastic, 2015, 5:00
Kristina Frank, & Mervi Kekarainen (Sweden) – 2Rabbits, 2015, 09:18
Henry Gwiazda (USA) – Magic, 2017, 3:34
Danijel Zezelj (Croatia) – Thousand, 2014, 05 37 sec
Albert Merino (Spain) – The Trace of Salt, 2010, 7:38


Program unit 4

WOW Russia – Natural Unnatural
curated by Marina Fomenko

Marina Fomenko (Russia) – Whence Winter Came to Us, 2012-2015, 4:30
Lyuba Sautina (Russia) – Plastic Flowers, Russia, 2016, 2:30
Alexandra Mitlyanskaya (Russia) – A Bus, 2014, 5:49
Anastasia Levina (Russia) – Universal Memory Cells, 2014, 7:19
Dmitry Bulnygin (Russia) – Neither Fish, nor Slaves, Russia, 2015, 5:00
Konstantin Krylovsky (Russia) – A Letter to Lucy, 2016, 2:35


Program unit 5

We Will Fail – curated by Wilfried Agricola de Cologne

Olga Ozieranska (Poland) – We will fail, 2015, 4’22”
Ninfa Sánchez & Karen Vilchis (Mexico) – Absence – Breve Ausencia, 2014, 5′ 35”
Francois Knoetze (South Africa) – CAPE MONGO – PAPER, 2015, 5:00
Ausin Sainz (Spain) – 3 2, 1 Liberty, 2015, 4:44
Gabriele Stellbaum (Deutschland) – “ill-timed moments”, 2013, 3:20
Francesca Lolli (Italy) – The last day of humanity , 2014, 01:49


Program unit 6

Art Is Indivisible – curated by Wilfried Agricola de Cologne

Anca Bucur (Romania) – The confession of an aphasic writer, 2014, 3’31”
Gregg Biermann (USA) – Iterations, 2014, 5:37
Machia & Lolina (UK) – Chamelion Seeking Colour, 2015, 7’ 40″
Emil Zenko & Evgenij Romashov (Belarus) – Maslenitsa, 2015, 2:28
Valerio DE BONIS (Italy) – “I would claw my eyes out”, 2015, 9:00
Francesca Fini (Italy) – Virus, 2012, 5:00


Program unit 7

WOW Israel – curated by Ynin Shillo

Shahar Marcus (Israel ) – Seeds, 2012, 5:03
Moshe Vollach – 31 Cubes, 2013/2016, 4:00
Ynin Shillo – War, 2014, 4:20
Regev Amrani -Fathers, 2015, 1:50
Aya Nitzan – Gun Barrel Track Gaze, 2016, 2:54
Natali Issahary – Dune, 2016, 4:24
Nezaket Ekici & Shahar Marcus – Fossiles, 2014, 12:49


Program unit 8

No Return
The Refugee Film Collection
selection curated by Wilfried Agricola de Cologne

Luca Nanini (Italy) – A Hope – a Perpetuum Mobile, 2012, 2:00
Simone Stoll (Germany) – FAREWELL – ABSCHIED, 2016, 06:08
Theodoris Trampas (Greece) – Scorched Earth, 2015, 14:53
Isabel Pérez del Pulgar (Spain) – Línea Imaginaria , 2016 , 06:39
Mo’ Mohamed Benhadj (Algeria) – GOD WILL KNOW HIS OWNS, 2014, 08:32
Fenia Kotsopoulou (Greece) – Borderline, 2015, 3:06
Florentia Ikonomidou (Greece) – Heart Attack, 2016, 02:44
Daniel Wechsler (Israel) – Exi(s)t, 2016, 01:45
Panagiotis Kalos (Greece) – Gasping for Air, 2015, 1:36
Anni Kaltsidou (Greece) – The Refugees, 2015, 2:48
Monika Zywer (Poland) – Golden Life Jacket, 2016, 01:00
George Symeonidis, Artemis Stathakou (Greece) – “Refugee”, 2015, 04:08
David Gutema Gamatchis (Hungary) – Traffickers, 2015, 4:18
Lucija Konda Labas (Croatia) – We are the dogs – Wir sind Hunde, 2016, 1:11
Max Hattler (Germany) – Stop The Show, 2013; 1:00


Program unit 9

Wake Up
curated by Wilfried Agricola de Cologne

Thomas Lisle (UK) – Transformher, 2016, 8:00
Francesca Fini (Italy) – The Burning, 2016, 8:00
Masa Hilcisin (Czech Republik) – Fragmented, 2017, 2:30
Dee Hood (USA) – Shufflebackfuck, 2016, 4:20
Luca Nanini (aka unaduna) (Italy) – Homologus, 2016, 4:40
Albert Bayona (Spain) – Darriere – la benzinera, 2016, 3:38
Roland Wegerer (Austria) – This is My Voice, 2010, 3:35


Program unit 10

WOW Italy
curated by Mauricio Marco Tozzi

Angelica Bergamini (Italy) – Will you fight or will you dance, 2012, 6:48
Marcantonio Lunardi (Italy) – The Cage, 2016, 5:46
Valeria Lo Meo & Michele Manzini (Italy) – Moving Africa, 2016, 5:02
Lino Strangis (Italy) – A strange earthquake of the mind, 2016, 6:45
Paolo Bandinu (Italy) – No Country, 2015, 2:21



Program unit 11

Transitions from Public to PostFuture
Curated by Eirini Olympiou

List of videos

Gianluca Abbate (IT) – Panorama (2015) 07:00 min
Cerezo Azahara (SP) – Slopes (2013) 04:37 min
Panagiotis Tomaras (GR) – 165 (2009) 02:45 min
Marcantonio Lunardi (IT) – Unusual Journey (2017) 03:22 min
Neno Belcev (BU) – Sectral Promenade (2013) 03:54 min
Maria Fernanda Bertero (EC) – Technolapse (2017) 06:21 min
FIELD (UK) Hidden Layer (2017) – 02:54 min
Thomas Valianatos (GR) – Fractus machine_Cosmos (2017) 03:34 min
Giada Ghiringhelli (CH/UK) – Rhythm of Being (2017) 06:26 min


Program unit 12

“WOW Austria”
video selection curated by Roland Wegerer

Virgil WIDRICH (Austria) – make/real, 2010 / 5min
Daniel and Matthias HAFNER (Austria) – MODERN MAN, 2014 / 5:44min
Elisabeth KRAMER (Austria) – “the magi”, 2017 / 1:30 min
Katharina SWOBODA (Austria) – Pelzvogelkasten, 2015 / 4:05min
Evelyn KREINECKER (Austria) – Flucht (Flight), 2015 / 2:38min
Eginhartz KANTER (Austria) – Aufstieg (Rise), 2016 / 3:11min


Program unit 13

“WOW Mexico”
video selection curated by Erick Tapia

Sergio Hibrain Bañuelos (Mexico) – San Pedro: el Libre / 2015 / 8:51 / México
Adán Salvatierra (Mexico) – Narké / 2015 / 3:15 / México
Juan Pablo Romo Álvarez (Mexico) – Postdata / 2016 / 7:00 / México.
Erick Tapia (Mexico) – TERRITORIUM / 2016 / 3:00 / México
Julio Valdez (Mexico) – Sickness / 2016 / 7:00 /México


Program unit 14

WOW Greece
curated by Gioula Papadopoulou

List of videos:

Anna Vasof (Gr/A) – Down to Earth, Greece-Austria 2014, 4.01
Alexandros Kaklamanos (Gr) – A Minor, Greece 2014, 2.11
Panos Mazarakism (Gr) – Virtual Vanity, Greece 2016, 1.21
Yiannis Kranidiotis (Gr) – Ichographs MdelP, Greece 2015,4.13
Alex Karantanas (Gr) – Untitled, Greece 2015-16, 6.38
Katerina Athanasopoulou – Branches of Life, UK 2016, 4.14
Vasilis Karvounis – Dancing with Thanatos, Greece 2015, 3.45


Program unit 15

WOW d/i/light
curated by Wilfried Agricola De Cologne

Shon Kim (South Korea) – Latent Sorrow – 2006, 3:30
Isabel Pérez Del Pulgar (Spain) – Sacrifice, 2017, 11:50
Mária Júdová (Czech Republik) – Metaphors of the body, 2013, 6:04
Marcantonio Lunardi (Italy) – Anthropometry 154855, 2015, 3:30
Shahar Marcus (Israel) – 1-2-3-Herring, 2013, 2:30
Alessandro Fonte (Italy) – Unisono, 2013, 2:37


Program unit 16

WOW – We Are One Place II
Curated by Wilfried Agricola de Cologne

Paolo Bandinu (Italy) – Meandro Rosso, 2015, 00:03:05
Francois Knoetze (South Africa) – CAPE MONGO – Metal, 2015, 5:00
Muhammad Taymour (Egypt) – The Caller, 2017, 9:29
FONTE & POE (Alessandro Fonte, Shawnette Poe)(Italy) – The Trial Loop, 2016, 4:24
Albert Merino (Spain) – The White Rain, 2010, 8:10
Susanne Wiegner (Germany) – Home, Sweet Home!, 2014, 2:59


Program unit 17

WOW Bulgaria
Curated by Georgi Krastev

Valeri Chakalov “The Way”, Bulgaria 2:24
Valeri Chakalov “Hromel“, Bulgaria 2:01
Georgi Krastev, “The Journey of a Melody”, Bulgaria, 2:48
Viktor Petkov “I love Guzlemi”, Bulgaria, 7:06
Cvetan Krastev “The Long Journey of a Snail to the Ocean”, Bulgaria, 9:52
Cvetan Krastev “Digitalization of analogue message to the moon”, Bulgaria, 02:12
Venelin Shurelov, “Je Suis Je”, Bulgaria, 3:09


Program unit 18

WOW Portugal
Curated by Paulo B.Menezes (Oliqua experimetal video)

Marta Alvim (Portugal) – The death of an owl, 2012, 9’45”
Rita Macedo (Portugal) – Implausible things, 2014, 9’00”
Inhabitants (Portugal) – Beams of Cathodic Rays Shooting, 2013, 7’35”
cul:pa (Portugal) – The fox, 2015, 5’39”


Program unit 19

WOW – We Are One Place I
Curated by Wilfried Agricola de Cologne

Lauris Kalnins (Latvia) – little black shit wants to communicate, 2012, 2:20
Diego de los Campos Orefice (Uruguay) – Meatman, 2011, 5:12
Yiotis Vrantzas (Greece) – Phone call from Cairo, 2012, 4:55
Yuval Yairi & Zohar Kawaharada (Israel) – Land, 2013, 4:36
Liu Wei (China) – Hopeless Land, 2009, 7:28
Owen Eric Wood (Canada) – Holobomo, 2009, 4:25
Roelof Broekman (The Netherlands) – Metropolis, 2016, 01:51
Brit Bunkley (NZ) – Godzone, 2017, 5:32


Program unit 20

WOW Spain
Curated by Antonio Alvarado (Madrid/Spain)

Marta Azparren (Spain) – Peso minuto, 2008, 1′.
Isabel Pérez del Pulgar (Spain) – Opus Nigrum, 2014, 7′ 32”.
Jesús de Frutos (Spain) – Volemos juntos, 2017, 2′.
Francisco Brives (Spain) – Tebras, 2015, 3′ 15”.
claRa apaRicio yoldi (Spain) – Fragmented Memory, 2013, 3′ 04”.
Magali Berenguer (Spain) – Ludmila., 2017. 3′.
Julia Juaniz (Spain) – Besos, 2016., 3′ 21”.

Thanks to all participating artists, curators & institutional instances