The artists



WOW.10 / India 4.0

4th TENT Little Cinema International Festival – 8-10 December 2017 Kolkata/India

WOW – We Are One Place I – Curated by Wilfried Agricola de Cologne
list of videos

Lauris Kalnins (Latvia) – little black shit wants to communicate, 2012, 2:20
Diego de los Campos Orefice (Uruguay) – Meatman, 2011, 5:12
Yiotis Vrantzas (Greece) – Phone call from Cairo, 2012, 4:55
Yuval Yairi & Zohar Kawaharada (Israel) – Land, 2013, 4:36
Liu Wei (China) – Hopeless Land, 2009, 7:28
Owen Eric Wood (Canada) – Holobomo, 2009, 4:25
Roelof Broekman (The Netherlands) – Metropolis, 2016, 01:51
Junho Oh (South Korea) – My identity by web application, 2010, 1:00

WOW Spain – Curated by Antonio Alvarado (Madrid/Spain)
list of videos

Marta Azparren (Spain) – Peso minuto, 2008, 1′.
Isabel Pérez del Pulgar (Spain) – Opus Nigrum, 2014, 7′ 32”.
Jesús de Frutos (Spain) – Volemos juntos, 2017, 2′.
Francisco Brives (Spain) – Tebras, 2015, 3′ 15”.
claRa apaRicio yoldi (Spain) – Fragmented Memory, 2013, 3′ 04”.
Magali Berenguer (Spain) – Ludmila., 2017. 3′.
Julia Juaniz (Spain) – Besos., 2016., 3′ 21”.

WOW.09 / Ethiopia
WOW – We Are One Place II – Curated by Wilfried Agricola de Cologne
list of videos

Paolo Bandinu (Italy) – No Country, 2015, 2:21
Francois Knoetze (South Africa) – CAPE MONGO – Plastic, 2015, 5:00
Nouran Sherif & Muhammad Taymour (Egypt) – Home, 2013, 8:13
FONTE & POE (Alessandro Fonte, Shawnette Poe)(Italy) – The Trial Loop, 2016, 4:24
Albert Merino (Spain) – The white rain, 2010, 8:10
Susanne Wiegner (Germany) – Home, Sweet Home!, 2014, 2:59

WOW Bulgaria – Curated by Georgi Krastev
list of videos

Valeri Chakalov “The Way”, Bulgaria 2:24
Valeri Chakalov “Hromel“, Bulgaria 2:01
Georgi Krastev, “The Journey of a Melody”, Bulgaria, 2:48
Viktor Petkov “I love Guzlemi”, Bulgaria, 7:06
Cvetan Krastev “The Long Journey of a Snail to the Ocean”, Bulgaria, 9:52
Cvetan Krastev “Digitalization of analogue message to the moon”, Bulgaria, 02:12
Venelin Shurelov, “Je Suis Je”, Bulgaria, 3:09

WOW Portugal – Curated by Paulo B.Menezes (Oliqua experimetal video)
list of videos

Marta Alvim (Portugal) – The death of an owl, 2012, 9’45”
Rita Macedo (Portugal) – Implausible things, 2014, 9’00”
Inhabitants (Portugal) – Beams of Cathodic Rays Shooting, 2013, 7’35”
cul:pa (Portugal) – The fox, 2015, 5’39”

WOW Greece – curated Gioula Papadopoulou
List of videos:

Anna Vasof (Gr/A) – Down to Earth, Greece-Austria 2014, 4.01
Alexandros Kaklamanos (Gr) – A Minor, Greece 2014, 2.11
Panos Mazarakism (Gr) – Virtual Vanity, Greece 2016, 1.21
Yiannis Kranidiotis (Gr) – Ichographs MdelP, Greece 2015,4.13
Alex Karantanas (Gr) – Untitled, Greece 2015-16, 6.38
Katerina Athanasopoulou – Branches of Life, UK 2016, 4.14
Vasilis Karvounis – Dancing with Thanatos, Greece 2015, 3.45

WOW d/i/light – curated by Wilfried Agricola de Cologne
list of videos

Shon Kim (South Korea) – Latent Sorrow – 2006, 3:30
Katya Yabukov (Uzbekistan) – Migration, 2014,
Isabel Pérez Del Pulgar (Spain) – Sacrifice, 2017, 11:50
Marcantonio Lunardi (Italy) – Anthropometry 154855, 2015, 3:30
Shahar Marcus (Israel) – Seeds, 3:30
Alessandro Fonte (Italy) – Unisono, 2013, 2:37


WOW India 4.0
“WOW Austria”
video selection curated by Roland Wegerer

WIDRICH Virgil (Austria) – make/real, 2010 / 5min
HAFNER Daniel and Matthias (Austria) – MODERN MAN, 2014 / 5:44min
KRAMER Elisabeth (Austria) – “the magi”, 2017 / 1:30 min
SWOBODA Katharina (Austria) – Pelzvogelkasten, 2015 / 4:05min
KREINECKER Evelyn (Austria) – Flucht (Flight), 2015 / 2:38min
KANTER Eginhartz (Austria) – Aufstieg (Rise), 2016 / 3:11min

“WOW Mexico”
video selection curated by Erick Tapia

Sergio Hibrain Bañuelos (Mexico) – San Pedro: el Libre / 2015 / 8:51 / México
Adán Salvatierra (Mexico) – Narké / 2015 / 3:15 / México
Juan Pablo Romo Álvarez (Mexico) – Postdata / 2016 / 7:00 / México.
Erick Tapia (Mexico) – TERRITORIUM / 2016 / 3:00 / México
Julio Valdez (Mexico) – Sickness / 2016 / 7:00 /México


Wake Up
curated by Wilfried Agricola de Cologne

Thomas Lisle (UK) – Transformer, 2016, 8:00
Francesca Fini (Italy) – The Burning, 2016, 8:00
Masa Hilcisin (Czech Republik) – Fragmented, 2017, 2:30
Dee Hood (USA) – Shufflebackfuck, 2016, 4:20
Luca Nanini (aka unaduna) (Italy) – Homologus, 2016, 4:40
Albert Bayona (Spain) – Darriere – la benzinera, 2016, 3:38
Roland Wegerer (Austria) – This is My Voice, 2010, 3:35


Wake Up
curated by Wilfried Agricola de Cologne

Thomas Lisle (UK) – Transformher, 2016, 8:00
Francesca Fini (Italy) – The Burning, 2016, 8:00
Masa Hilcisin (Czech Republik) – Fragmented, 2017, 2:30
Dee Hood (USA) – Shufflebackfuck, 2016, 4:20
Luca Nanini (aka unaduna) (Italy) – Homologus, 2016, 4:40
Albert Bayona (Spain) – Behind The Gas Station, 2016, 3:38
Roland Wegerer (Austria) – This is My Voice, 2010, 3:35

WOW Italy
curated by Mauricio Marco Tozzi

Angelica Bergamini (Italy) – Will you fight or will you dance, 2012, 6:48
Marcantonio Lunardi (Italy) – The Cage, 2016, 5:46
Valeria Lo Meo & Michele Manzini (Italy) – Moving Africa, 2016, 5:02
Lino Strangis (Italy) – A strange earthquake of the mind, 2016, 6:45
Paolo Bandinu (Italy) – No Country, 2015, 2:21


No Return
The Refugee Film Collection
selection curated by Wilfried Agricola de Cologne

Luca Nanini (Italy) – A Hope – a Perpetuum Mobile, 2012, 2:00
Simone Stoll (Germany) – FAREWELL – ABSCHIED, 2016, 06:08
Theodoris Trampas (Greece) – Scorched Earth, 2015, 14:53
Isabel Pérez del Pulgar (Spain) – Línea Imaginaria , 2016 , 06:39
Mo’ Mohamed Benhadj (Algeria) – GOD WILL KNOW HIS OWNS, 2014, 08:32
Fenia Kotsopoulou (Greece) – Borderline, 2015, 3:06
Florentia Ikonomidou (Greece) – Heart Attack, 2016, 02:44
Daniel Wechsler (Israel) – Exi(s)t, 2016, 01:45
Panagiotis Kalos (Greece) – Gasping for Air, 2015, 1:36
Anni Kaltsidou (Greece) – The Refugees, 2015, 2:48
Monika Zywer (Poland) – Golden Life Jacket, 2016, 01:00
George Symeonidis, Artemis Stathakou (Greece) – “Refugee”, 2015, 04:08
David Gutema Gamatchis (Hungary) – Traffickers, 2015, 4:18
Lucija Konda Labas (Croatia) – We are the dogs – Wir sind Hunde, 2016, 1:11
Max Hattler (Germany) – Stop The Show, 2013; 1:00


We Will Fail
curated by Wilfried Agricola de Cologne

Olga Ozieranska (Poland) – We will fail, 2015, 4’22”
Ninfa Sánchez & Karen Vilchis (Mexico) – Absence – Breve Ausencia, 2014, 5′ 35”
Francois Knoetze (South Africa) – CAPE MONGO – PAPER, 2015, 5:00
Ausin Sainz (Spain) – 3 2, 1 Liberty, 2015, 4:44
Gabriele Stellbaum (Deutschland) – “ill-timed moments”, 2013, 3:20
Francesca Lolli (Italy) – The last day of humanity , 2014, 01:49

Art Is Indivisible
curated by Wilfried Agricola de Cologne

Anca Bucur (Romania) – The confession of an aphasic writer, 2014, 3’31”
Gregg Biermann (USA) – Iterations, 2014, 5:37
Machia & Lolina (UK) – Chamelion Seeking Colour, 2015, 7’ 40″
Emil Zenko & Evgenij Romashov (Belarus) – Maslenitsa, 2015, 2:28
Valerio DE BONIS (Italy) – “I would claw my eyes out”, 2015, 9:00
Francesca Fini (Italy) – Virus, 2012, 5:00

WOW Israel
curated by Ynin Shillo

Shahar Marcus (Israel ) – Seeds, 2012, 5:03
Moshe Vollach – 31 Cubes, 2013/2016, 4:00
Ynin Shillo – War, 2014, 4:20
Regev Amrani -Fathers, 2015, 1:50
Aya Nitzan – Gun Barrel Track Gaze, 2016, 2:54
Natali Issahary – Dune, 2016, 4:24
Netzaket Ekici & Shahar Marcus – Fossiles, 2014, 12:49


Indelible Traces
curated by Wilfried Agricola de Cologne
Francois Knoetze (South Africa) – CAPE MONGO – Plastic, 2015, 5:00
Kristina Frank, & Mervi Kekarainen (Sweden) – 2Rabbits, 2015, 09:18
Henry Gwiazda (USA) – The Third Thought Movie, 2014, 3:34
Danijel Zezelj (Croatia) – Thousand, 2014, 05 37 sec
Albert Merino (Spain) – The Trace of Salt, 2010, 7:38

WOW Russia
Natural Unnatural
curated by Marina Fomenko

Marina Fomenko, Whence Winter Came to Us, Russia, 2012-2015, 4:30
Lyuba Sautina, Plastic Flowers, Russia, 2016, 2:30
Alexandra Mitlyanskaya, A Bus, Russia, 2014, 5:49
Anastasia Levina, Universal Memory Cells, Russia, 2014, 7:19
Dmitry Bulnygin, Neither Fish, nor Slaves, Russia, 2015, 5:00
Konstantin Krylovsky, A Letter to Lucy, Russia, 2016, 2:35


Focus / Asia
curated by Wilfried Agricola de Cologne

Sai Hua Kuan (Singapore)
Mani Mehrvarz (Iran)
Anupong Charoenmitr (Thailand)
Mehmet ÖGÜT (Turkey)
Noriyuki Suzuki (Japan)
Shuai-Cheng Pu (Taiwan)
Richard Legaspi (Philippines)
Sanglim Han (S.Korea)
Weigang Song (China)
Shahar Marcus (Israel)
Mohammed Harb (Palestine)
Yovista Ahtajida (Indonesia)


Focus / World – The Refugee Film Collection 2

curated by Wilfried Agricola de Cologne

Maria Korporal (Netherlands)
Mauricio Saenz (Mexico)
Les Riches Douaniers (Gilles Richard & Fabrice Zoll) (France)
Johannes Christopher Gérard (Germany)
Masha Maria Yozefpolsky (Israel)
Oksana Chepelyk (Ukraine)
Mohamed Thara (Morocco)
Lucija Konda Labas (Croatia)
Anna Faroqhi & Haim Peretz (Germany)